31 травня в Україні відзначається Всесвітній день без тютюну
alt
 

Під час експедицій Колумба індіанці дарували їм тютюнові листя, які використовувалися ними для куріння, жування, як лікарські препарати. Сам Колумб не оцінив цю рослину, а ось один з його моряків Родеріго де Перез привіз з експедиції звичку палити, після чого і став першою європейською жертвою тютюнопаління.
Всесвітня організація охорони здоров’я в 1988 році оголосила 31 травня Всесвітнім днем без тютюну (World No-Tobacco Day). Перед світовою спільнотою було поставлено завдання - домогтися того, щоб в XXI столітті проблема тютюнопаління зникла. XXI століття настало, але проблема не зникла. Боротьба з нікотином триває.
 
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я в світі від причин, пов’язаних з курінням, щорічно передчасно вмирають більше, ніж від дорожньо-транспортних пригод, вживання наркотиків, або від СНІД.
Кинути палити нелегко. Відомо, що нікотин викликає сильну залежність, і всі ми знаємо людей, які спробували кинути, але всього лише через кілька місяців знову почали курити. Це є проблемою для всіх нас, і ми повинні нею займатися, тому що знаємо, що збільшення числа тих, хто кинув палити є ключовим елементом зниження прогнозованого тягаря викликаних тютюном смертей протягом найближчого двадцятиріччя.
Недавнє опитування в одній з великих країн, що розвиваються показало, що дві третини курців помилково вважають, що куріння спричиняє невеликий шкоду, або взагалі не робить її, деякі з них хочуть кинути палити і ще менше успішно кинули курити. В даний час більшість тих, хто успішно кинув палити, зробили це без будь-якої сторонньої допомоги. Але нам потрібно істотно підвищити рівень успішного припинення паління.
Сьогодні ми знаємо про існування успішних і затрато-ефективних методів лікування. Засоби заміщення нікотину, такі як нікотинова жувальна гумка, пластир, назальний спрей (аерозоль для носа) та інгалятори, а також не-нікотинові засоби, такі як бупропіон, можуть подвоїти шанси людей добитися успіху. Вони повинні стати більш широко доступні, а їхня вартість також повинна знижуватися, щоб курці в усіх країнах могли собі дозволити придбати їх.
Доброю новиною є те, що можна знайти істотні переваги для здоров’я, кинувши палити в будь-якому віці. Ті, хто кинув палити у віці 30-35 років, мають тривалість життя, як та, що у людей, які ніколи не палили.
У 2006 році Україна ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ), у тексті якої говориться про необхідність виявляти пильність щодо будь-яких спроб тютюнової промисловості підірвати або звести нанівець зусилля з боротьби проти тютюну й необхідність у поінформованості про діяльність тютюнової промисловості, яка має негативний вплив на зусилля з боротьби проти тютюну.
В Україні запроваджені певні заходи для боротьби з тютюнопалінням: з вересня 2012 року щезла тютюнова реклама з місць торгівлі, з жовтня 2012 року наглядні наслідки тютюнокуріння можна побачити на сигаретних пачках, заборона продажу тютюнових виробів неповнолітнім.

24 травня 2012 року Верховна Рада України ухвалила у другому читанні законопроект "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів". Транснаціональні тютюнові компанії надіслали кожному депутату листа з проханням не підтримувати цей законопроект.

Проте їх спроби виявилися марними - законопроект підтримало 368 народних депутатів, жоден депутат не голосував проти і не утримався. Згідно законопроекту, з грудня 2012 року вільними від тютюнового диму мають стати приміщення закладів ресторанного господарства, об'єктів культурного призначення, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ, тощо.

Нагадаємо, що приміщення закладів охорони здоров'я законодавчо визначені вільними від тютюнового диму вже кілька років тому. Зокрема, наказом МОЗ №613 від 18.08.2009 р. заборонено куріння тютюнових виробів на робочих місцях та у приміщеннях будівлі Міністерства охорони здоров'я України.

Запровадження визначених РКБТ ВООЗ заходів вже дає результати: поступово зменшується поширеність тютюнокуріння в Україні, почали скорочуватися пов'язані з вживанням тютюну захворюваність та смертність. Стаття 5.3 РКБТ ВООЗ визначає потребу у захисті політики охорони громадського здоров'я від впливу комерційних інтересів тютюнової промисловості. Міністерство охорони здоров'я України сповнено рішучості і надалі захищати громадське здоров'я від втручань тютюнової промисловості заради зменшення тягаря хвороб і смертей серед жителів України.

Довідково

Державна служба статистики України проводить щорічні вибіркові опитування домогосподарств щодо самооцінки стану здоров'я та рівня захворюваності населення. За даними цих опитувань, за останні три роки частка осіб, що палять, у віці 12 років і старшому зменшилась на 3,3 відсоткових пункти (з 25,6% у 2008р. до 22,3% у 2011р.), або більш ніж на 13%. Загалом у 2011 році в Україні курило 8,6 мільйона людей, що на 1,5 мільйони менше, ніж 2008 року. Перерахунок даних Держкомстату для осіб старше 18 років показує, що поширеність куріння серед дорослих чоловіків у 2011 році становила 46%, серед дорослих жінок - 6%, в цілому - 24%. Серед позитивних тенденцій останніх років особливо слід відзначити зменшення поширеності куріння серед молодих жінок (18-29 років) - з 13,3% 2008 року до 8,5% 2011 року, або на 36%.

Опитування також показали, що зменшилася частка осіб, які повідомили, що мають хронічний бронхіт або емфізему легенів: з 8,9% 2008 року до 7,1% 2011 року, або на 18%. Дані щодо смертності вказують також на суттєве зменшення кількості смертей від емфіземи легенів, астми, інсультів та інших обумовлених тютюном хвороб останніми роками, коли в Україні почався процес скорочення поширеності куріння.

Запровадження в Україні з вересня 2012 року повної заборони тютюнової реклами, згідно підписаного Президентом України закону, запровадження з жовтня 2012 року великих попереджень з малюнками на тютюнових пачках, згідно Постанови КМУ, звільнення закладів громадського харчування та культури від тютюнового диму, згідно законопроекту, нещодавно ухваленому Верховною Радою у першому читанні, здатні підтримати позитивну тенденцію до скорочення поширеності куріння в нашій державі, що призведе до подальшого скорочення числа викликаних тютюном хвороб та смертей.

На сьогодні в світі проведено численні дослідження щодо зв’язку тютюнопаління з патологією людини. Найбільш відомими були публікації англійський дослідників R. Doll і R. Peto – їх дослідження були розпочаті ще в 1951 і результати оновлені в публікації у журналі  British Medical Journal у 2001 році.


Тютюн безумовно вважається найбільш значимою причиною раку.

Епідеміологічні спостереження за великими когортами людей та біологічні досліди на тваринах доказали беззаперечну роль тютюну для виникнення таких раків

    легенів
    гортані
    порожнини рота
    глотки
    стравоходу
    сечового міхура

Ці види раку дуже рідкі у не-курців.
На ступні види раку з більшою частотою виникають в курців, хоча етіологічний фактор у них інший (часто інфекційний):

    підшлункової залози
    нирок
    шийки матки
    носоглотки
    шлунку
    лейкози

Вживання цигарок у вираженій мірі збільшує ризик смерті від раку на 40%. На рисунку представлено пряму залежність між ризиком померти від раку та кількістю викурений цигарок за день:
alt

Чим ризикує людина, що палить?
Діагноз раку легенів щороку встановлюється у Львівській області у понад 730-750 осіб, з яких вчасно виявлено випадок раку лише в 1/3 , що дає можливість пролікувати лише 30-35% хворих. А решта? На жаль, біля 65% вперше виявлених хворих на рак легенів не доживає навіть 1 року з моменту встановлення діагнозу.
alt

Чи дійсно так ефективні заходи в державі з обмеження тютюнопаління? Чи подорожчанні цигарок – ще один спосіб наповнення казни?

За кривими зниження захворюваності на рак легенів по Україні та Львівській області можна прослідкувати динаміку впливу ціни цигарок на стан протиракових заходів – дійсно, захворюваність на рак легенів реально знижується.

alt
Медик – приклад для наслідування в плані шанобливого ставлення до здоров’я та єдиний носій знань про шкоду й користь для здоров’я. Медик, який палить – парадокс для логіки сприйняття та шкідник для превентивної онкології.

ЗАКЛИКАЄМО ДО ВЛАСНОЇ ОСВІЧЕНОСТІ МЕДИКІВ ТА АКТИВНОЇ АНТИ ТЮТЮНОВОЇ ПРОСВІТИ СЕРЕД ШИРОКОЇ ГРОМАДСЬКОСТІ.

Онкологічне товариство Львівщини.