7 квітня. Сьогодні - Всесвітній день здоров'я PDF Друк
День здоров’я – 2017, Старіння і здоров’я

Щороку 7 квітня відзначається Всесвітній день здоров'я. Цей день припадає на день створення Всесвітньої організації охорони  здоров’я, устав якої було прийнято 7 квітня 1948 року.
alt
 

Щороку для Всесвітнього дня здоров'я обирається тема, що відображає який-небудь пріоритетний напрям діяльності ВООЗ.

Тема Всесвітнього дня здоров'я у 2012 році – "Старіння та здоров'я", а гасло цього дня – "Гарне здоров'я додає життя до років". Акцент робитиметься на тому, як хороше здоров'я протягом усього життя може допомогти чоловікам і жінкам похилого віку вести повноцінне та продуктивне життя й залишатися корисними для своїх сімей і суспільства.
ВООЗ пропагує здоровий спосіб життя впродовж всього життя, звичайно, щоб врятувати життя, зберегти здоров’я та попередити інвалідність у літньому віці.

alt
 
На меті активності ВООЗ – створення сприятливих умов для збереження здоров’я на протязі всього віку людини, раннє виявлення захворювань, а також профілактики та лікування хвороб, поліпшення добробуту людей похилого віку. Старіння населення буде перешкоджати досягненню соціально-економічного і людського розвитку, якщо не будуть вжиті заходи сьогодні.
У цьому році Всесвітній день здоров'я - кампанія направлена ​​на участь всього суспільства - від політики до пенсіонерів, щоб літні люди і молодь знали, що потрібно:
 вжити заходів щодо створення товариств, які цінують і визнають, літніх людей, як цінні ресурси і дати їм можливість в повній мірі брати участь в житті суспільства та створенні прогресу;
 допомога в охороні й поліпшенні здоров’я при старінні.

alt

Як зазначає Прес-служба МОЗ України:
"Ключовим моментом державної програми, спрямованої на підвищення якості життя та здоров'я літніх людей має бути профілактика хвороб, формування ще змолоду цінностей бережливого ставлення до свого здоров'я, та навчання основам здорового способу життя", - відзначив представник ВООЗ.

Термін "здорового старіння"  припускає збереження гарної фізичної форми та інтелекту, сексуальної функції, ведення активного способу життя. Хвороби генеруються ще змолоду, а до літнього віку люди пожинають плоди байдужого ставлення до свого організму.

Результати численних наукових досліджень свідчать, що життєвий цикл людини "закладений" на генетичному рівні і становить 120-140 років. Однак в Україні більшість людей, у тому числі пов'язаних з медициною, скептично ставляться до цих цифр. З іншого боку, середня тривалість життя у високорозвинених країнах (Японія, Ірландія, Швейцарія) вже перевищила 80 років, а до 2050 року, за прогнозами вчених, вона досягне 100 років.

Прес-служба ДОЗ ЛОДА ( Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду ) наводить дані: «Неважливо, скільки людині років. Учені прийшли до висновку, що ходьба по 40 хвилин на день, кілька разів на тиждень допомагає зберегти пам'ять, а також підтримувати старіючий мозок в гарній формі. Заняття спортом у віці від 10 до 30 років роблять кістки міцніше в старості. Вживання алкоголю та паління тютюну прискорює процес старіння організму і збільшує ризик виникнення раку.»

Очікувана тривалість життя чоловіків для ряду країн Європи та США у віці 60 років не на користь пострадянським країнам (найнижча в Росії, Україні та Білорусії).

alt

Очікувана тривалість життя жінок для ряду країн Європи та США у віці 60 років вказує на прогнози для України як найгірші з цього ж раду країн:

alt

Цікаво чим же була задіяна ВООЗ в перші роки свого створення?

На сьогодні вільно доступний архів випусків Бюлетеню ВООЗ:
 Bulletin of the World Health Organization Vols. 1 to 90;  1948 to 2012
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/journals/522

Окремі статті в перших номерах мають як історичну цікавість та і збережену актуальність і сьогодні.
Наприклад:
Bull World Health Organ. 1948; 1(1): 103–196.
Tuberculosis in Greece
An Experiment in the Relief and Rehabilitation of a Country
J. B. McDougall
Огляд протитуберкульозних заходів у післявоєнній Греції.

Bull World Health Organ. 1949; 2(2): 233–248.
Rapid treatment of syphilis with penicillin
I. A survey of the problem*
E. W. Thomas
Цікаві повідомлення про швидке вилікування від сифілісу з допомогою щойно відкритого антибіотика – пеніциліну.

Bull World Health Organ. 1950; 3(2): 187–214.
Influenza in 1948-1949
C. M. Chu, C. H. Andrewes, and A. W. Gledhill

Огляд епідемії грипу, що прокотилася країнами Західної Європи.

Bull World Health Organ. 1950; 3(2): 343–345.
A note on the use of anti-coagulants for rat extermination
R. Pollitzer

Цікаве повідомлення про знищення щурів з допомогою антикоагулянту дикумаролу, який
у невеликих кількостях (2 мг) здатний викликати спонтанні крововиливи у щурів, тоді як собакам застосування 50 мг дикумаролу проходило без шкоди і в людей початкові дози 200-300 мг та наступні 50-100 мг не спричиняли спонтанних кровотеч.

Bull World Health Organ. 1950; 2(3): 355–440.
Technique of tuberculin-testing
A comparative study*
Hans Jacob Ustvedt
Рекомендації для тестування з допомогою туберкуліну.

Bull World Health Organ. 1950; 2(4): 629–636.
Residual DDT content
A rapid method for the detection and determination of small quantities of DDT on sprayed surfaces
Maria E. Alessandrini

Стаття присвячена швидкому методові виявлення малих кількостей такого поширеного забруднила зовнішнього середовища як ДДТ.

На сьогодні ця тема надзвичайно актуальна, оскільки відомо, що ДДТ та його аналоги (сучасні пестициди) є головними ендокринними руйначами в здоров’ї тваринного світу та людини. З пестицидами пов’язують сучасну епідемію чоловічого непліддя, зростання гермафродитизму та фемінізації чоловіків, а у жінок – росту раку грудної залози, тіла матки, яєчників, ендометріозу та захворювань щитоподібної залози.

Bull World Health Organ. 1950; 2(4): 731–741.
Contributions of statistics to world health*
Percy Stocks

Стаття присвячена огляду та впровадженню сучасної медичної статистики.

Перший крок на шляху до міжнародної статистики хвороб - отримати узгоджену класифікацію причин смерті, і перший Міжнародний статистичний конгрес в 1853 році в Брюсселі просить д-р Вільяма Фарра і д-р Марка д’Еспіна  підготувати єдину номенклатуру причин смерті.

Наступний конгрес приніс компроміс класифікації, заснованої частково на природі
захворювання і частково на анатомічній локалізації, був прийнятий, і був згодом
переглянутий з метою приведення у більшу відповідність з моделлю Фарра.
Ця класифікація не була широко використовувана, але лягла в основу міжнародної класифікації причин смерті підготовленої Бертильоном, що вступила в експлуатацію в 1893 році. Вона складалася з 161 груп і також була переглянута на міжнародних конференціях в Парижі в 1900, 1910, 1920, 1929 і 1938; все більше число
країни використовували її для своїх національних статистичних даних.

В Англії і Канаді класифікація вже в 1949 році стала використовуватися у для національної статистики захворюваності і смертності в цих країнах, в США і в багатьох інших країнах - з 1950 року.

Bull World Health Organ. 1950; 3(1): 163–169.
Cyanosis of infants caused by high nitrate concentrations in rural water-supplies
A review of recent literature
Elinor F. Downs

Стаття присвячена проявам отруєння нітратами новонароджених, внаслідок їх високої вразливості до забруднення міських водомереж нітратами.
До сьогодні ця тема залишається актуальною, про свідчать публікації, що продовжують перебувати на перших шпальтах спеціалізованих журналів.
Наприклад:
Environ Int. 2006 Aug;32(6):831-49. Epub 2006 Jun 16.
Ecological and toxicological effects of inorganic nitrogen pollution in aquatic ecosystems: A global assessment.
Camargo JA, Alonso A.


Нітрити та нітрати, що потрапляють всередину, мають потенційну роль в розвитку раку шлунково-кишкового тракту через свій внесок у формування нітрозамінів. Крім того, деякі наукові докази показують, що попадання нітритів і нітратів може чинити мутагенність, тератогенність і вроджені дефекти, сприяючи ризикам неходжкінської лімфоми, раку сечового міхура і яєчників, граючи певну роль в етіології інсулін-залежного цукрового діабету і в розвитку гіпертрофії щитовидної залози, або викликати самовільні аборти та інфекції дихальних шляхів.