Тисячі людей перемагають рак щороку
alt
 
Зробити це легше, коли діагностовано рак  на ранній стадії, а лікування часто простіше і, швидше за все, буде ефективним. Таким чином, виявлення раку рано може внести радикальні зміни в долю пацієнта. 

Іноді люди відкладають візит до лікаря тому, що вони хвилюються, що лікар може знайти якусь хворобу на зразок раку. Але важливо мати на увазі, що прогрес у діагностиці й лікуванні раку привів до реальних поліпшень у виживанні хворих. 
Число людей, що вмирають від раку знижується в цілому.

Половина людей з діагнозом рак сьогодні все ще буде жива через п'ять років. Середня тривалість десятирічної виживаності при раку подвоїлася за останні 30 років. Вдумайтеся: недавно половина з тих хворих, що нині реально виживають, незважаючи на діагноз раку, раніше вмирали.

При ранній діагностиці рак можна лікувати радикально – сучасні методи органозберігальної хірургії, високоточної променевої терапії, ефективної хіміотерапії та легкої у переносимості гормонотерапії не лише рятують життя, але й зменшують інвалідизацію та повертають хворих до повноцінного трудового життя.

Крива виживання радикально оперованих  хворих за даними Національного канцер-реєстру України (¾ хворих на рак проживають 5 років та більше)

alt

Для багатьох видів раку, включаючи рак простати і рак шкіри, меланома та ін., кількість людей, які виживають значно покращився. Показники смертності від трьох найбільш поширених видів раку у Великобританії - рак молочної залози, товстої кишки і раку легенів чоловіків - впали до найнижчого рівня за майже 40 років.

В Україні відмічається стабілізація рівня смертності від раку

Більше дев'яти з десяти чоловіків з раком яєчок в даний час ефективно виліковують.
А тепер більш ніж три чверті дітей, хворих на рак виживають, в порівнянні з тільки 1/4 ще в 60-х роках.
 Так що, якщо ви помітите щось незвичайне у вашому тілі, це є один з запобіжних знаків або симптомів, то дуже важливо поговорити з лікарем про це. Це може бути не вартим про що турбуватися, і в цьому випадку ви нічого не втрачаєте. Але якщо це щось серйозне, ви можете застосувати все, щоб одужати.
Ознаки, що насторожують у чоловіків і жінок: незвичайна припухлість або набряк в будь-якому місці вашого тіла. Чоловіки знають, що будь-які незвичайні ущільнення в яєчку повинні бути перевірені. І жінки знають правило, що якщо вони відмітили незвичайні ущільнення в  грудях, слід перевіритися в лікаря.

Але стійкі ущільнення або пухлини в інших частинах тіла повинні бути також прийняті всерйоз. Це включає в  пухлини в області шиї, пахви, живота, грудей і області паху.

Якщо ці симптоми тривають протягом трьох тижнів і більше, важливо, щоб вони були  перевірені лікарем. Гарний час, щоб помітити незвичайну припухлість у ванній або душі.

Зміна розміру, форми або кольору плям на шкірі

Більшість родимих чи нових пігментних плям залишаються протягом всього життя. Увага має бути приділена до нових родимок, які з'являються, й на ті, що змінюють розмір, форми або колір протягом декількох тижнів або місяців, на ті, які є твердими або стали кровоточити -  повинні бути перевірені лікарем.Важливо стежити за вашою шкірою, зверніть увагу на зміни - запитайте вашого партнера або друга, щоб перевірити в районах, де ви не бачите, як ваша спина, шия.  Це особливо важливо, якщо у вас веснянкувата шкіра, яка має тенденцію легко «згоряти» на сонці, або якщо у вас є особиста або сімейна історія раку шкіри.


Рана, що не минає кілька тижнів

За кілька днів шкіра сама по собі дуже швидко загоює різні травми. Будь-яке пошкодження гоїться протягом тижня або близько того. Коли рана не заживає протягом декількох тижнів, її повинен перевірити лікар. Навіть якщо це безболісна ранка, ​​ви повинні звернутися до лікаря.
 Виразки в роті, які тривають більше трьох тижнів. Чимало людей мали виразки в роті - і це нічого страшного. Зазвичай оболонка на вустах та в роті оновлюється кожні два тижні або близько того, тому виразки зазвичай не тривають довше. Але про кожну ранку, яка триває більше трьох тижнів без зцілення слід повідомляти свого лікаря або стоматолога.


  Кашель або охриплий  голос, який триває більше трьох тижнів , загальні симптоми застуди – насторожують при такій тривалості. Часто вони тривають тиждень або близько того, і зазвичай, це не ознаки чогось серйозного. Але якщо вони тривають більше трьох тижнів, якщо у вас кашель з кров'ю,  ви повинні піти до лікаря. Це особливо важливо, якщо ви палите або коли-небудь палили, оскільки ви з більшою ймовірністю страждаєте на хвороби горла і легенів.
  


Стійкі труднощі при ковтанні або травлення

Для ряду захворювань властиво важко ковтати. Але якщо у вас виникли труднощі з ковтанням, і проблема не зникне через пару тижнів, це мусить витягти вас до лікаря.

Це нормально - відчувати невеликий дискомфорт або біль іноді після їжі великими порціями, переїдання жирними стравами або після гострої їжі. Але якщо ви відчуваєте часте нетравлення, або, якщо це особливо болісно, ​​то вам слід звернутися до лікаря.
  
Проблеми з сечовипусканням приходять, коли люди стають старшими. Часто у чоловіків виникають проблеми при сечовипусканні. Вони можуть дратуватися, що вони повинні мочитися терміново або більш часто, не в змозі сходити, коли їм це потрібно, або відчувають біль коли вони це роблять. Ці симптоми зазвичай викликані захворюванням, яке викликає збільшенням тканини передміхурової залози. Рідше ці симптоми можуть бути викликані раком передміхурової залози. Якщо у вас виникли якісь проблеми з цим, ви повинні звернутися до лікаря. Лікування аденоми простати в ранні стадії не потребує операцій, а навіть лікування раку простати є досить ефективним та нетравматичним.Для жінок, інфекції є найбільш частою причиною болю і утрудненого сечовипускання. Але симптоми термінового виділення сечі або в більшій кількості, ніж зазвичай,  часто повинні бути перевірені на предмет лікування патології сечового міхура та нирок.
  
Кров у сечі  завжди повинна бути приводом для звертання до лікаря. Звичайно це не викликано раком і може виявитися хворобою, що лікується швидко і легко. Але це також може бути ознакою чогось більш серйозного. У будь-якому випадку, краще всього піти до лікаря і вирішити будь-які сумніви та отримати вчасне лікування.
  
Кров у вашому кишечнику.

Найбільш поширена причина крові в кишечнику - геморой. Це хвороба, викликана напругою при відвідуванні туалету на фоні сидячої роботи та ін. Але кров у стільці може бути ознакою більш серйозного захворювання, як рак кишечника, що до певного часу жодним іншим чином не проявляється, так що це дуже важливо, щоб вас перевірили. Відсутність болю в животі, здуття, закрепів чи проносів ще не дозволяє звільнити вас від підозри в такому захворюванні. Впровадження щорічного тесту на визначення прихованої крові в калі дало можливість виявляти ранні форми цього типу раку, прихованого від інших методів обстеження. 
  


Позиви до частіших викидів з кишечника, що триває довше, ніж чотири-шість разів за тиждень не подібні до харчових отруєнь, для яких є звичайними проноси. Якщо ви помітили зміни у вашому кишечнику, що тривають довше, ніж  чотири тижні або близько того, це може бути серйознішою проблемою кишечника.

Більшість випадків раку кишечника виникають в літніх людей: у більш ніж дев'ять з десяти випадків - у людей старше п'ятдесяти Якщо ви молодші, зміни в кишечнику можуть бути викликані іншими захворюваннями. Але якщо ви помітили які-небудь довгострокові зміни кишечника, ви повинні звернутися до лікаря.
  


Безпричинна втрата ваги або виражена пітливість вночі, різкі зміни ваги (якщо ви помітно схудли без дієт) - це повинно бути перевірено лікарем. Важка нічна пітливість може бути викликана інфекціями і деякими ліками у чоловіків і жінок. Часто такі зміни також спостерігаються у жінок під час менопаузи. Але важка нічна пітливість може бути викликана деякими видами раку, і ви повинні звернутися до лікаря.
  
 

Нез'ясований біль або біль, який триває більше чотирьох тижнів, є одним із способів наших тіл, які говорять нам про те, що щось не так. Коли ми стаємо старше, багато хто з нас зазнає болю. Загалом, якщо у вас виникли незрозумілі болі безперервно, або незрозумілий біль, який не приходить протягом більше чотирьох тижнів, ви повинні записатися на прийом до лікаря.

 У задишці  немає нічого незвичайного. Але якщо ви помітили, що ви відчуваєте  постійну нестачу повітря, слід записатися на прийом до лікаря, оскільки це може бути ознакою раку легені. Часто люди помічають задишку при старінні. Але якщо ви чи хто-небудь інший зауважив, що задихаєтеся більше, ніж зазвичай, необхідно себе перевірити. Швидше за все, це не те, про що слід турбуватися, але якщо це ознака раку легенів або щось ще, чим раніше  потрапите до лікаря, що знає як його правильно лікувати - це можна буде зробити успішно. Навіть якщо у вас вже щось не так з вашими легенями, як ХОЗЛ (хронічні обструктивні легеневі розлади), повідомте лікаря або медсестру, якщо ви стали задихатися більше, ніж зазвичай.

 Кашель з кров'ю, незалежно від того, скільки і якого кольору мокрота, вимагає записатися на прийом до лікаря. Це може бути симптомом запальних захворювань чи туберкульозу, які вимагають кваліфікованого лікування, але це може бути ознакою більш серйозних захворювань гортані та легені. У кожному разі, будь-який кашель з домішками крові, незалежно від того, скільки і якого кольору, повинен бути перевірений. Якщо нічого важливого не буде виявлено, ваш лікар об’єктивно зможе заспокоїти вас. Але якщо це ранній прояв хвороби, то, дізнавшись, що це і почавши отримувати лікування, можна буде одужати.

Ознаки раку для жінок:

Незвичайні зміни під пальцями в частинах грудей чи втягування соска або шкіри на грудях повинні бути представлені до лікаря. Також зверніть увагу на будь-які зміни в розмірах, формі і відчуття в грудях, зміни структури шкіри, почервоніння, зміни соска або біль в одній з грудей.
 Кровотеча з піхви після менопаузи чи періодах між менструаціями. Наявність «плям», як їх іноді називають, є досить поширеним побічним ефектом протизаплідних таблеток. Але кровотечі з піхви між менструаціями, після статевого акту або після менопаузи повинні бути перевірені.


Багато жінок відчувають здуття живота і метеоризм (бурчання газами) живота. Але якщо ви помітили постійний метеоризм, запишіться на прийом до лікаря, оскільки це може бути ознакою складнішої хвороби з боку кишківника чи яєчників, ніж банальна зміна харчового раціону.