Етіологія раку та його профілактика

 

Захворюваність на рак має певні характерні профілі в залежності від розвиненості країн.

 Загалом на чільні місця виходять такі види раку як рак легенів, грудної залози, колоректальний рак і рак шлунку 

 alt

 

Для більш розвинених країн Західної Європи «портрет» раку дещо інший: на чільному місці – рак простати, на другому – рак грудної залози,  а колоректальний рак виходить на третє місце. Усі ці види раку залежать від калорійності та складу харчового раціону, споживання жирної, багатої вуглеводами (цукрами) їжі, що призводить до повноти та ожиріння. Така їжа змінює гормональний баланс організму в бік зростання статевих гормонів, що провокує гормонально-залежні форми раку.

 alt

 

 

У Східній Європі ще не достатньо набули розвитку програми боротьби з шкідливістю паління цигарок, а за споживанням тютюну деякі країни цього регіону (зокрема Угорщина) є лідерами у світі, тому захворюваність на рак легенів є досить високою.

 alt

 

В Україні захворюваність на рак у чоловіків та жінок має різні профілі. Для чоловіків на першому місці – рак легенів, оскільки антитютююнова кампанія в державі не послідовна і слабка.

 alt

 

Для жінок рак №1 –  рак грудної залози, а на 4 місці – рак шийки матки.

 alt

 

Для обох статей вагома захворюваність на коло ректальний рак та рак шлунку, що свідчить про проблему з національним стереотипом харчування на сьогодні.

Оскільки ці види раку цілком залежні від складу їжі та роботи лікарів, що лікуються органи травної системи, вбачається необхідність активного діалогу науковців-дієтологів, онкологів, спеціалістів з внутрішньої медицини (інтерністів) та суспільства.

Рак шлунку можна перемогти двома шляхами.

1) Як показав досвід країн Заходу за останні десятиліття із зміною складу харчового раціону (зменшення канцерогенних маринадів та засолок і приходу на зміну їм розморожених необроблених продуктів) впровадження холодильних установок дає можливість зменшити подразнення слизової оболонки шлунку хімічними продуктами копчення, солення та маринування.

Зменшення грубої їжі і перехід на напівфабрикати зменшило механічне подразнення шлунку, однак це має негативний вплив на стан в кишках, провокуючи тривале знаходження жовчних кислот в кишці і канцерогенний вплив на розвиток раку.

Другим фактором зменшення раку шлунку в розвинених країнах став контроль над гелікобактерною інфекцією. Впровадження в повсякденну практику лікування гастритів та виразок шлунку Маастрихських консенсусів та рутинного тестування на присутність в організмі збудника Helicobacter pylori стало основним фактором зменшення рівня дистального раку шлунку на Заході.

2) Інший шлях боротьби з раком шлунку прийшов зі Сходу: найвища в світі захворюваність на цей тип раку відомий у Японії завдяки національній пристрасті до споживання рибних страв (дрібні кістки риби та солені і мариновані компоненти суші при щоденному вживанні володіють канцерогенною активністю на стінки шлунку).

Японські урядовці прийняли національну скринінгову програму планової ендоскопічної діагностики населення, внаслідок чого рак шлунку діагностують у надзвичайно ранніх стадіях і лікування його значно спрощується.

В Україні рак шлунку посідає третє місце у чоловіків та 6 у жінок. (дані Бюлетеню Національного інституту раку України за 2008р.)

 alt

 

В структурі смертності рак шлунку серед обидвох статей – на 2 місці.

 alt

 

Динаміка захворюваності на рак шлунку у Львівській області має хвилеподібну динаміку в межах стабільних цифр.

 alt

У Львівській області рак шлунку на 4 місці після раку шкіри, легень, грудної залози.

У чоловіків та жінок практично рівна кількість злоякісних новоутворень. За 2010р. всього виявили 7,5 тис нових хворих на рак, хоча рівень захворюваності на рак в Україні на Заході нашої держави не високий (в нашій області рівень складає біля 310 випадків на 100 тис населення, тоді як в Кіровоградській області – 421 вип), у Сумах – 373, Чернігові – 363, Дніпропетровську – 347).

Найвища захворюваність крім раку шкіри, яка не викликає страху за життя, оскільки практично всі хворі виліковуються, залишається характерною для раку легень, що можна перш за все пов’язати з доведеною шкідливою звичкою – палінням цигарок.

ВООЗ віднесла тютюнопаління до канцерогенного фактору І порядку (тобто з чіткою доказовою базою), цікаво, що паління люльок не викликає раку легень (хоча провокує рак губи внаслідок постійних опіків губ).

Незважаючи на важкість покинути шкідливу звичку, прийняття перших кроків у нашій державі у анти тютюновій кампанії дають результати. Захворюваність на рак легенів у чоловіків поволі знижується.

 alt

Щорічно встановлюється біля 500 первинних діагнозів «рак шлунку». На жаль, лише 40% виявлених пацієнтів можуть отримати спеціальне лікування, оскільки решта виявляються у пізніх стадіях злоякісного процесу, коли лікування неефективне. 

Фахівці Львівського онкологічного центру постійно працюють над вдосконаленням методів лікування цього складного виду раку і протягом останніх кількох років впровадили в практику виконання складної комбінації хірургічних операцій разом з внтурішньоопераційним застосуванням хіміотерапії при дії підвищеної температури (метод інтраопераційної внутрішньочеревної гіпертермічної хіміоперфузії). Впровадження цього методу дозволило значно покращити результати хірургічного лікування раку шлунку.

Спеціалізоване лікування онкологічних хворих потребує застосування не лише хірургічного лікування, але й хіміо- та променевого лікування. Саме від комбінації цих методів залежатиме успіх лікувального процесу. Усе необхідне лікування онкохворі можуть отримати лише в онкологічних закладах області – Львівському онкоцентрі та 3-х онкологічних відділах у м. Дрогобичі, Червонограді та Самборі.

Львівський онкологічний центр на протязі року обслуговує біля 16 тис хворих, проводячи понад 6,3 тис операцій, з яких відсоток радикальних оперативних втручань становить майже 70%. Це означає, що більшість онкохворих мають надію на вилікування.

Завдяки встановленню в онкоцентрі лінійного прискорювача у 2010р. одержати променеву терапію на європейському рівні отримали змогу  не лише жителі Львівської області, але й Західного регіону України, оскільки таких апаратів на сьогодні в Україні лише 3, але тільки у Львові та Донецьку вони знаходяться у державних закладах охорони здоров’я.

Найважливішим показником роботи онкологічних закладів є показник виживання онкохворих. Налагоджена робота по ранній діагностиці та розроблених метах лікування різних типів раку увінчується успіхом тоді, коли пацієнти живуть понад 5 років і хвороба відступає.

За даними Національного інституту раку 5-річне виживання онкохворих на достатньо високому рівні. При виділенні групи радикально пролікованих хворих на рак показник 5-річного виживання склав у найбільших містах України від 53 до 83%.

 alt

Для всієї групи онкохворих загальне 5-річне  виживання в Україні коливається від 36 до 62%.

 alt

Втішає той факт, що в обох групах хворих рівні виживання у Львівській області на досить високому рівні та конкурують з результатами лікування в столиці, Донецьку та Дніпропетровську.