Куріння в Україні PDF Друк

 У 95% курцями люди стають в молодому віці до 21 року, коли поширене в поведінці бажання виглядати дорослішим, успішним або протестним до існуючого суспільства.

Тому слід звернути увагу на стереотипи формування успішної людини серед молоді. На сьогодні слід говорити, що це зовсім не «ковбой» з реклами Marlboro а людина при доброму здоров’ї, в хорошому костюмі та дорогому авто, де не палять в салоні.

Сучасний вік потребує адекватної реакції на швидкі бізнесові, політичні та суспільні зміни, максимальної зосередженості у прийнятті рішень, а тому регулярні перерви на «перекури» дають перевагу конкурентам та вибивають з колії.

Твереза оцінка працездатності роботодавцем при прийомі кандидатів на роботу вказує на те, що курці частіше програють не лише за частотою хворобливості (запалення дихальних шляхів, судинними розладами – гіпертонія ми, вегетосудинними дистоніями, атеросклерозом), але й за такими буденними характеристиками як ранковий головний біль, кашель, потреба в «настрої на роботу» з допомогою кави та цигарки, що впливає на виконання фахових завдань, здатність уживатися в колективі з колегами.

Частота виходів на листок непрацездатності серед курців практично в 2 рази вища, ніж у некурящих.

Поки Ти хворієш твій сусід має фору та займає краще місце під корпоративним сонцем. Успіх, премії, посада згоряють разом з випаленими цигарками та розвіюються з її димом.

Сьогодні у молоді завдяки широкому колу зацікавлень і доступності інформації в Інтернеті та пресі добре відомі головні фактори, що негативно впливають на здоров’я при палінні цигарок, однак деякі хвороби видаються віддаленими проявами і не характерними для молодого віку.

Усім відомо про загрозу раку легень, гортані, ротової порожнини, інсульту та ампутації ніг внаслідок прогресування атеросклерозу в курців, однак ці хвороби проявляються лише в середньому віці й не беруться молоддю до уваги.

Слід зазначити, що головна реалізація молодіжних мрій та стремлінь також приходить в цьому віці. Уявіть, що омріяна слава, реалізація в житті, достаток приходять разом з щоденним головним болем та кашлем курця щоранку, охриплістю і втратою голосу внаслідок змін на голосових зв’язках, насолодитися відпочинком на заморському узбережжі не дає задишка внаслідок ураження легень цигарками і чорною кішкою шкрябає думка про «можливо це рак?».

Насправді, у 95% раку легень чоловіків та 80% у жінок причиною цього страшного діагнозу  є паління цигарок. Цей вид раку забирає найбільше життів у світі і шанс прожити більше 5 років при виявленні та навіть своєчасному лікуванні мають лише 10-15% людей як в Україні, так і в найбільш розвинених країнах світу.

На щастя, більшість країн прийняла радикальні заходи з припинення поширення цього  ракоутворюючого фактору в суспільстві: у країнах Європи заборонено палити в суспільних місцях (кафе, ресторанах, поїздах…) і це вже сприяло зменшенню показників смертності від раку легенів. Заборона реклами цигарок та вільної продажі їх підліткам сприяє оздоровленню молоді. Формування сучасного стереотипу модної молодої особи все більше не пов’язано з цигарками – неприємний запах з рота, темні зуби та жовті пальці курця не помітиш в телерекламах.

В Україні за даними Київського міжнародного інституту соціології, за минулий рік було зафіксовано рекордне зниження куріння серед населення. 

Так, у травні 2005 р щоденно палили майже 17% жінок і  62% мужчин, що виводило Україну на 7 місце в світі (і 2-ге в Європі) за поширеністю куріння. В 2009 р ці показники впали відповідно на 14% - до 47,7% серед мужчин, і на 11% - до 6,6% серед жінок. Ймовірно за рахунок здорожчання цигарок.
Мода на відмову від куріння в майбутньому буде рости в Україні як сніжна куля. Дослідження британських учених,  опубліковані в New England Journal of Medicine, показали, що люди с більшою ймовірністю кидають курити, якщо їх друзі, колеги, брати, сестри роблять це також. Так, якщо кидає курити один із подружжя, то 67% їх половинок також кидає курити. Крім того 36% друзів, 34% колег і 25% братів і сестер колишнього курця також кинуть курить. 

Конвенція ВООЗ з боротьби з тютюном 2003 року признала паління страшною хворобою , яка вбиває щороку тисячі людей.

Фахівці вирахували, що в цигарках присутні 599 складників, більшість з яких нічого радісного не скажуть людині, що хоч трішки дбає за здоров’я та зовнішній привабливий вигляд.

Присутні у цигарках ціанід, пестициди, радіоактивний полоній, у цигарковому димі утворюється чадний газ.

Ціанід у часи ІІ Світової війни застосовувався як геноцидний агент (засіб для генетичної зброї) та як найбільш ефективна і швидка отрута, що паралізує тканинне дихання. На сьогодні доведено, що цигарковий дим є найбільшим джерелом ціаніду сучасних людей, які не зайняті у шкідливому  виробництві (текстиль, папір, пластик). У газоподібному стані ціанід сьогодні використовується лише для винищення щурів. Симптоми отруєння ціанідом включають головний біль, головокружіння, слабкість, нудоту та блювоту –  симптоми, що часто супроводжують курців.

З метою зниження втрат тютюнових плантацій виробники застосовують три пестициди, які за даними дослідників Colorado School of Mines in Golden були виявлені у цигарках (флуметралін, пендіметалін та трифлуралін), які є прямими канцерогенами та «ендокринними руйнівниками», тобто провокують гормональні зміни в організмі  в основному з боку статевих органів та щитовидної залози.

Оголошений ВООЗ канцерогеном бензпірен утворюється у цигарковому димі, викидах автомобілів та промислових викидах. Виникнення лейкозів часто пов’язано саме з цим канцерогеном. У США встановлено, що понад 90% бензпірену надходить в організм людей саме з цигаркового диму.

Для стимуляції росту тютюну виробники змушені застосовувати фосфорн добрива, які добуваються з фосфатних родовищ Африки. Разом з породою відкритим способом видобуваються і радіоактивні речовини, які потрапляють на тютюнові поля. Оскільки ці радіоактивні ізотопи нерозчинні у воді, очистити тютюн від них дуже важко і вони попадають в готові цигарки. При курінні радіоактивний полоній та свинець потрапляють на слизову оболонку рота, гортані та легень, викликаючи рак.

Діагноз раку гортані в курця переважно тягне за собою операцію по видаленню гортані та повну втрату голосу. Така жертва зовсім не виправдана жодними привабливими сторонами цигаркового іміджу. Більшість хворих на рак легень зовсім не встигають отримати жодного лікування та, на жаль, приречені на печальний кінець. Не переживають 1 року з моменту встановлення діагнозу біля 65-70% хворих, а 5 років переживають в Україні лише 10% таких хворих.

Цигаркова жертва для суспільства, медицини та кожної людини є занадто страшною.

 

До інформації :

Щорічно в Україні діагностуються більше 16,5 тисяч нових випадків раку легенів, з яких 82% - у чоловіків, що більше і частіше палять. Щороку помирає від раку легенів понад 13 тис хворих. Смертність серед чоловіків від цієї недуги (52,4 випадки смерті на 100 тис чоловічого населення) переважає цей показник у жінок (8,7) у 6 разів!

У Львівській області щороку виявляють понад 750 хворих, а показники смертності дещо нижчі – 42 на 100 тис чоловіків та 4,3 на 100 тис жінок.

На жаль до 1 року з моменту встановлення діагнозу в Україні не доживає 64% хворих.

 

Рак гортані щороку вражає біля 2350 хворих в Україні та 160 хворих у Львівській області. Щороку помирають біля 1500 хворих в Україні та біля 80 в області. Смертність від раку гортані у чоловіків у 34 рази вища, ніж у жінок, оскільки і захворювання це частіше у чоловіків у 20 разів (в Україні в 2009р. захворіло біля 2250 чоловіків та лише 105 жінок).

До 1 року не доживає 30% вперше виявлених хворих з раком гортані.