Акція – Дні профілактики патології чоловічої статевої сфери з безкоштовним визначенням PSA PDF Друк

З 17 вересня до 2 жовтня 2013 р.  в рамках Днів раннього виявлення та профілактики онкозахворювань сечостатевої сфери чоловіків в онкоцентрі безкоштовно визначають PSA.

 Ігор Юрчишин, лікар-онкоуролог ЛДОРЛДЦ.

 Усім відомо, що вчасно діагностоване захворювання - запорука його успішного лікування. Це особливо стосується онкологічних хвороб. Продовження середнього віку життя людини і збільшення частки осіб літнього та старечого віку, як не парадоксально, підвищення культурного і соціально-побутового рівня життя, сприяють поширеності захворювань, які в ХХ столітті лише згадували. Актуальними і не до кінця вивченими нині є новоутвори передміхурової залози.

 Лікують радикуліт, а помирають від раку

 Рак передміхурової залози складає приблизно 25% від усіх вперше виявлених злоякісних пухлин у чоловіків. В останні роки спостерігається чітка тенденція до підвищення захворюваності на рак простати у всьому світі,  а у деяких країнах Європи та Північній Америці він виходить на перше і друге місце у структурі онкологічної патології.

 На жаль, понад 59% випадків раку простати в Україні реєструють на пізніх стадіях розвитку хвороби. Однією з причин цього є необізнаність та ігнорування чоловіками розладів сечовипускання (часті позиви, затруднене сечовипускання в нічний час). Мовляв, у старшого чоловіка так і має бути.

Щороку в Україні, й у Львівській області зокрема, фіксують зростання захворюваності на рак простати. Якщо у 2001році захворюваність на цю недугу в області складала 14,5 на 100 тис.чоловіків, то в 2005 році – 27,6, а в 2012 році – 29,7. Рівень захворюваності на рак простати в Україні ще вищий – 33,5 на 100 тис чоловіків. Захворювання у І-ІІ стадії виявляються у 30 - 45% хворих, ще у 30-50% - у ІІІ стадії і біля 20% - у IV стадії.

Особливістю перебігу раку простати є те, що у хворих можуть бути відсутні типові урологічні симптоми розраду сечовипускання, а першими серйозними симптомами може стати метастазування в кістки (улюблене місце метастазування раку простати), легені. Довготривалі і стійкі болі в кінцівках, грудній клітці, які не знімають навіть знеболювальні ліки, вимагають ретельного обстеження і встановлення причин їх походження. А чоловіки терплять біль, помилково вважаючи, що їм дошкуляє радикуліт, і потрапляють до онкоурологів на пізніх стадіях раку простати.

 Рак простати можна визначити за аналізом крові

 Рак простати найчастіше виявляють у чоловіків середнього та літнього віку, адже близько 80% пацієнтів складають особи віком понад 65 років. Окрім віку, важливим фактором ризику розвитку раку простати, є спадковість. Якщо хтось з кревних родичів хворів на цю недугу, то ризик виникнення раку у молодшого покоління зростає вдвічі-втричі. Приблизно 9% випадків даного захворювання обумовлене генетичними причинами. Вагомий вплив мають звички в харчуванні. Частіше недугу діагностують у чоловіків, у раціоні яких присутня багата на тваринні жири їжа. Скажімо, серед чоловіків азійських країн поширеність раку простати низька, бо у їхньому раціоні багато рослинної їжі, багатої на вітамін А, естрогени рослинного походження, які нейтралізують дію чоловічих гормонів (андрогенів) на простатичну залозу. Захисна дія вітаміну Е знижує ризик виникнення раку на 35%.

У країнах з високорозвиненою охороною здоров’я діють ефективні системи ранньої діагностики, які мають масовий характер і охоплюють значну частину населення. У нас, на жаль, рання діагностика не носить масового характеру, хоча лікувальні заклади Львівщини володіють усім арсеналом діагностичних заходів. Основні надії на раннє виявлення недуги і поліпшення результатів лікування онкологи-урологи покладають на комплексну діагностику ( пальцеве ректальне дослідження, УЗД, яке дозволяє виявити пухлини розміром до 1 см, та скринінгове обстеження на простатичний антиген (PSA) чоловіків, яким за 40 років. PSА – це білок, який бере участь у розрідженні сперми. При підвищенні його рівня у третини чоловіків діагностують рак простати, при знижених рівнях – аденому чи простатит. І визначити цей специфічний антиген можна за звичайним аналізом крові з вени. Тож чоловіки, яким за 40 років, повинні раз на рік проходити огляд в уролога, ті, кому за 60-ть – двічі на рік. Тільки так недугу можна виявити на початковій стадії, а це значно збільшує шанси на ефективне лікування і виживання чоловіків.

 Хороший чоловік – здоровий чоловік

 Чоловіки у нас не люблять ходити до лікарів, це факт. Тому й часто помирають у доволі молодому віці, у них частіше діагностують хвороби у запущеному стані. Нині є нагода повернути ситуацію в інше русло. З понеділка на Львівщині розпочалася акція „ Дні профілактики патологій статевої сфери у чоловіків”, яка триватиме до 30 вересня.

Тож чоловіки, які мають ті чи інші проблеми, мають можливість проконсультуватися в уролога й пройти повне безкоштовне обстеження в Львівському онкологічному центрі, що на вул. Я.Гашека 2а, в кабінеті уролога ( перший поверх). Прохання до лікарів-урологів Львівської області - скеровуйте до нас чоловіків з підозрою на пухлинну патологію простати. Дослідження на виявлення простатичного антигену (PSA) у дні акції також безкоштовне. Тож у представників сильної статі є нагода подбати про своє здоров’я, адже хорошим чоловіком може бути тільки здоровий чоловік.

 16 вересня 2013 р.


 До теми

Морська капуста - ідеальний антиоксидант

Водорості, які виявили у берегів Флориди, мають незвичайні властивості – вони можуть захистити від раку простати, пише Nature World News з посиланням на університет Флориди.
Учені виділили з водоростів, відомих також як морська капуста, сполуки, здатні підвищити рівень антиоксидантного захисту організму.  Споживання морської капусти напряму впливає на зниження ризику раку простати, показали дослідження.
Відомо, що рак простати рідко зустрічається у жителів Азії. А в традиційну кухню цього регіону і входять страви з морської капусти. Сполуки з водоростів володіють яскраво вираженим антиоксидантним ефектом. Саме вільні радикали ушкоджують клітини простати, окислюючи їх і провокуючи запальні процеси. А антиоксиданти виводять з організму вільні радикали.

Морс
ька капуста – ідеальний БАД. Вона володіє здатністю не лише попереджати виникнення раку простати,  а й зменшує вірогідність виникнення запальних захворювань іншого порядку – артриту і кардіологічних недуг.

Застосування антиоксидантів при лікуванні раку слід узгоджувати з лікуючим лікарем-онкологом, оскільки більшість видів протипухлинного лікування загострюють окислювальний статус в організмі в процесі знищення ракових клітин – і променева і хіміотерапевтична програми лікування злоякісних новоутворень покликані спровокувати в клітинах раку «окисну бурю», тому несанкціоноване застосування антиоксидантів без узгодження з онкологом може призвести до погіршення результатів лікування.

У програмі онкопревенції – запобігання виникнення онкологічних захворювань – антиоксиданти корисні в довготривалих схемах і усьому своєму різноманітті. Слід з профілактичною метою вживати такі антиоксиданти, які присутні у зеленолистових продуктах (салат-латук, шпинат, капуста), червоні та помаранчеві продукти (томати, перець, морква), ягоди (вишня, смородина, чорниця, малина та ожина). У цих продуктах відкрито надзвичайно цінні діючі речовини – лікопін, флавоноїди, пігментні речовини з антиоксидантними властивостями, каротиноїди.

 Редагування матеріалу – Тріль Орест Володимирович, заступник головного лікаря Львівського регіонального онкологічного центру