Мастопатія і шляхи подолання
Нині це захворювання діагностують у 40—80% жінок. Якщо його не лікувати, є ризик переродження недуги в рак
  Використано матеріал, що вперше підготовлений для газети "Львівська газета" 
http://www.gazeta.lviv.ua/print/health/2012/11/11/6231

alt

Підготував: Орест Тріль, лікар-онколог, заступник головного лікаря Львівського державного онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру

 Якщо у Вас виникли запитання чи пропозиції щодо покращання поданого матеріалу - звертайтеся до автора за тел 295-40-83 чи на електронну адресу - Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду  

Більшість людей помилково вважає грудні залози досить сталим органом, який потрібний лише для вигодовування малюка. Насправді, впродовж життя жінки грудні залози зазнають суттєвих змін. Вони реагують на всі зміни, що відбуваються в жіночому організмі. Головна роль, звісно ж, належить яєчникам з їхніми гормонами — естрогенами та прогестероном, які відповідають за формування структури органа. Гіпофіз, щитовидна залоза, регулюючи діяльність яєчників, керують цим процесом. Інші внутрішні органи (особливо печінка, шлунково-кишковий тракт) також впливають на стан грудної залози. Усе це робить грудні залози дуже вразливими, призводить до того, що кожна друга жінка стикається з тими чи іншими захворюваннями.

Одним з найпоширеніших є мастопатія — захворювання, що характеризується зміною нормального співвідношення між залозистою та сполучною тканиною. Таке порушення може призвести до ущільнення залози (фіброзна мастопатія), утворення кист (кистозна мастопатія) або комбінованих процесів (фіброзно-кістозна мастопатія). За даними різних дослідників, це захворювання діагностують у 40 — 80% жінок. А з певними її проявами впродовж життя стикається майже кожна жінка.Причини виникнення мастопатії

Нині це захворювання діагностують навіть у 25-30-річних дівчат та жінок. Чому вона виникає? Не можна однозначно назвати причини розвитку мастопатії, але можна виділити фактори ризику виникнення цієї недуги. Передусім до них належать гінекологічні проблеми, гормональні порушення, безпліддя, порушення менструального циклу, раннє статеве дозрівання, пізні (після 26 років) пологи, нерегулярне статеве життя, сексуальна незадоволеність (близько 80% жінок, які страждають на мастопатію, не відчувають сексуального задоволення) тощо.

Суттєво впливають на здоров’я жінки, зокрема і на грудні залози, стреси. Стресами для жіночого організму є і надмірні фізичні навантаження (так у спортсменок часто трапляються порушення ритмічності менструальних циклів), і психологічні фактори (напруження на роботі, бідність та фінансове неблагополуччя, сварки в сім’ї тощо).

Спостереження мамологів за жінками дали життя такій характеристиці мастопатії, як «істерична пухлина», а патологія грудної залози на фоні хронічного стресу дістала неофіційну «лейбу» — «грудь ділової леді». Одне слово, стрес різко змінює стан грудної залози як функціонально (відчувається набряк, ниючий біль), так і анатомічно (появляються кисти та ущільнення в тканині залози).

Але життя таке, що стресових ситуацій не уникнути. Доволі часто жінки, аби розслабитися, зняти напругу, п’ють спиртне, викурюють багато цигарок або просто «заїдають» стрес. Але такі методи розслаблення організму ведуть лише до посилення хворобливості грудей. Цигаркові канцерогени всмоктуються в кров і потрапляють у протоки грудних залоз. Тютюн є головним джерелом надходження важкого металу кадмію в організм жінки-курця, що супроводжується порушенням цинк-залежного рецептора естрогену та низки цинкових регуляторів роботи ДНК. «Заїдання стресу» нерідко призводить до надмірної ваги і провокує надмір естрогенів та стимуляцію поділу клітин у грудній залозі, що також негативно впливає на грудну залозу.

Захисний бар’єр для жінки

Усі ми знаємо, що здоров’я людини суттєво залежить від того, що вона кладе до рота. І стан грудних залоз також. Доведено, що правильне харчування може компенсувати навіть гормональні зміни в організмі. Сучасні дослідження підтверджують, що рослинні фітоестрогени мають захисний вплив на грудну залозу і регулярне вживання соєвих продуктів, червоного винограду, рослинної їжі зменшують виникнення мастопатії, фіброаденом і навіть раку грудних залоз.

У меню кожної жінки обов’язково мають бути морепродукти: риба морських сортів та риб’ячий жир змінюють обмін речовин у жировій подушці грудних залоз і зменшують ризик виникнення різноманітних захворювань грудей.

Достатня фізична активність та зменшення ваги тіла послаблюють патологічну реакцію на стрес, сприяють втраті надлишку калорій та нормалізують гормональний баланс жіночого організму.

Оберігайте грудні залози від травм. Це особливо стосується жінок, які активно займаються спортом, керують автомобілем, тому нерідко травмують груди. Хоча спричинити порушення у тканинах грудної залози можна навіть неграмотно підібраним бюстгальтером.

Мастопатія є одним із чинників ризику розвитку раку молочної залози. Тому ті, кому поставлено такий діагноз, мусять негайно переглянути ставлення до свого здоров’я. Передусім відмовитися від куріння, зловживання алкоголем. Улітку слід уникати тривалого перебування під прямими сонячними променями. Перш ніж приймати гормональні контрацептиви, проконсультуйтеся у досвідченого мамолога чи онколога. В раціоні мають переважати овочі та фрукти, бобові, каші, а білий хліб та випічку слід замінити на хліб із борошна грубого помелу або з висівками. Дуже корисними є сезонні ягоди та лісові гриби, що містять навіть природні аналоги ароматази (ферменту, що блокує утворення естрогенів у тканинах). Варто стежити за станом печінки, кишківника, інших внутрішніх органів. І обов’язково слід проконсультуватися у досвідченого фахівця (мамолога чи гінеколога), який скоригує зміни, які вже встигли виникнути, щоб не допустити їх переродження в рак.


Про автора
Орест Тріль, лікар-онколог, заступник головного лікаря Львівського державного онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру